Stosunki miedzynarodowe empik

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po paru miesiącach, gdy toż chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Droga na różny kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych wersji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się bliższe oraz tańsze, a co za tym idzie - i bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można osiągnąć się na pozostały kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka oraz inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także można wylądować w Azji, w Afryce albo na dalekiej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Grupy Europejskiej a wszystek jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka potrzebuje pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie znaczące są w współczesnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To wartościowe w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.